Aktuality

České metropolitní oblasti a aglomerace na URBISu představily společnou vizi budoucnosti

Na brněnském výstavišti se od 2. do 4. června uskutečnil veletrh URBIS The Smart Cities Meetup, na němž se představil také Svazek obcí Metropolitní oblasti a aglomerace ČR (SO MOA). Zástupci Svazku i členských měst zde prezentovali svou roli v rozvoji území Česka, konkrétní projekty i společné priority do budoucna.

České metropolitní oblasti a aglomerace na URBISu představily společnou vizi budoucnosti

Letošní ročník veletrhu URBIS přivítal celkem 6 000 návštěvníků, více než 170 vystavovatelů a přes 200 řečníků. Metropolitní oblasti a aglomerace patřily mezi nejvýraznější aktéry celé akce a ukázaly se jako klíčový aktér rozvoje ekonomiky regionů a celé České republiky i s ohledem na dynamicky se rozvíjející trendy v oblasti energetiky, vodohospodářství, dopravní infrastruktury, digitalizace i podpory rozvoje dovedností a vzdělávání.

Slavnostního zahájení veletrhu se zúčastnil také předseda SO MOA Miroslav Žbánek, který ve svém vystoupení zdůraznil význam českých metropolí a aglomerací a vyzdvihl důležitost spolupráce, partnerství a sdílení zkušeností mezi jednotlivými oblastmi.

Metropole a aglomerace = vize budoucnosti a integrované investice

Klíčovým bodem programu byla diskuse „Metropole a aglomerace = vize budoucnosti a integrované investice“, která se konala první den na hlavní scéně URBISu. Vystoupili v ní primátor statutárního města Ústí nad Labem Petr Nedvědický, primátor statutárního města Pardubice Jan Nadrchal, radní hlavního města Prahy Zdeněk Kovařík, předseda Svazku obcí metropolitních oblastí a aglomerací ČR a poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslav Žbánek a uvolněný člen zastupitelstva města Brna pro oblast strategického rozvoje, metropolitní spolupráce a ITI Martin Příborský.

V rámci diskuse představili Svazek MOA, dosavadní výsledky spolupráce i hlavní cíle do budoucna. Prezentovány byly i konkrétní projekty realizované v metropolitních oblastech a aglomeracích v oblasti konkurenceschopnosti, inovací, energetiky, dopravy, bydlení i kultury. Všichni političtí představitelé se shodli na významu a konkrétních přínosech metropolitní spolupráce, přičemž právě silné a moderní metropolitní oblasti a aglomerace byly označeny za klíčové motory rozvoje Česka. To dokladovaly také ukázky budoucích strategických investic, které metropole a aglomerace připravují.

Zároveň zazněla potřeba legislativního ukotvení českých metropolitních oblastí a aglomerací a také zachování nástroje integrovaných územních investic (ITI) i do dalšího programového období 2028-2034 včetně adekvátní finanční obálky pro financování rozvoje měst a metropolitních území.

Chytré metropole a aglomerace v přímém přenosu

V následujícím strategickém bloku “Chytré metropole a aglomerace v přímém přenosu” vystoupili stratégové František Kubeš za město Brno, Dagmar Baumruková z Českých Budějovic a Jiří Hudec za Ostravu, zástupkyně organizace Eurocities Kateřina Kührová, a Anniina Autero z finského města Tampere.

Odborníci hovořili o klíčových pilířích chytrého města – vizi a strategii, lidech a znalostech, datech a technologiích, spolupráci a partnerství a také o konkrétních investicích i do budoucna. Zdůraznili význam kvalitního strategického plánování, zapojování odborníků a obyvatel do rozvoje měst a spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem i mezi samotnými městy, přičemž právě mobilizace různých zdrojů financování a know-how je budoucí směr, který metropole a aglomerace chtějí (či nevyhnutelně musí) podporovat. Zmíněna byla i adaptace měst na nové technologické trendy a rychlý technologický pokrok.

Stratégové českých měst potvrdili, že MOA jsou nejvýznamnější rozvojové póly Česka, které díky koncentraci inovací, chytrých řešení a vědecko-výzkumných kapacit přitahují talentované mladé lidi, odborníky, inovátory, podnikatele, investory i firmy. Současně však čelí řadě specifických výzev, na které je nutné reagovat prostřednictvím integrovaných projektů napříč celým územím.

Společný stánek představil jednotlivé MOA

Součástí prezentace na URBISu byl také společný stánek metropolitních oblastí a aglomerací, kde návštěvníci mohli získat detailnější informace o činnosti SO MOA, realizovaných projektech i konkrétních přínosech metropolitní spolupráce pro rozvoj jednotlivých MOA.

Stánek také sloužil jako chytrý HUB pro jednání zástupců MOA a dalších odborníků – od partnerů, kteří s MOA jednali o budoucích projektech až po ty, kteří se o činnost MOA začali zajímat přímo na URBISu. Příkladem je široká síť finských měst Innocities, partneři ze Španělska či řada českých měst, firem a univerzit. Výsledem jsou konkrétní dohody o spolupráci, například pro přípravu společných projektů, výměny zkušeností, podporu přilákání zajímavých investorů či budování kapacit a nástrojů pro talentované studenty a pracovníky.